QUICK LINKS

 
 
 
 
Home » WBC News

WBC Announces 2010 Graduates

5/12/2010

Williams Baptist College awarded degrees to 75 graduates during its 2010 baccalaureate and commencement exercises Saturday, May 8.

A crowd of over 1,000 filled WBC’s Southerland-Mabee Center for the ceremony. Dr. Melvin York, pastor of First Baptist Church in Des Arc, Ark., was honored as the 2010 Distinguished Baptist Minister, and he then delivered the address to graduates.

Williams presented an honorary doctorate to Rev. Tommy Hinson of Rogers, Ark. Hinson is a Williams alumnus and former president of the Arkansas Baptist State Convention. He served as pastor at First Baptist Church of West Memphis, Ark., for 26 years and currently is on the staff of Rogers First Baptist Church.

Jacob Guenrich of Olive Branch, Miss., was recognized as the graduate with highest honors. Guenrich had a 3.952 cumulative grade point average, which was the highest in the graduating class.

Honor graduates were recognized as being cum laude (3.5-3.69 cumulative grade point average), magna cum laude (3.7-3.84 GPA) or summa cum laude (3.85-4.0 GPA).

Williams graduates from Arkansas are listed below by county, and from other states by city.

 

 

Boone County - Harrison: Jennifer Howard.

Clay County - Corning: Janet Neff; Piggott: Erin Nagy, Priscilla Seal; Rector: Sarah Simpson.

Cleburne County - Greers Ferry: Michael Branscum; Higden: Rose Harness (summa cum laude).

Conway County - Morrilton: Stephanie Reynolds.

Craighead County - Bay: Samantha Carter; Bono: Kelly Howell, Ty Jones; Jonesboro: Katie Dillon (summa cum laude); Lake City: Kevin Winford.

Crittenden County - Gilmore: Ashley Davie.

Cross County - Wynne: Eric Owens, Jodi Stepp (summa cum laude).

Faulkner County - Conway: Andy Hayden (magna cum laude).

Fulton County - Mammoth Spring: Ann Whiteside.

Garland County - Hot Springs: John Mayberry.

Greene County - Marmaduke: Sadie Evans; Paragould: Nathan Gramling (cum laude), Hannah Jackson (cum laude), Ana Salazar (cum laude), Samuel Winn.

Independence County - Batesville: Jennifer Long.

Izard County - Oxford: Chelsie Yancey.

Jackson County - Tuckerman: Andi Turner.

Jefferson County - Pine Bluff: Rachel Leach, Laura Nooner.

Johnson County - Coal Hill: John Spencer.

Lawrence County - Black Rock: Savannah Dail (magna cum laude), Travis Fleming, Kristyn Ragan; Hoxie: Lee Dobbs, Maria Flores, Tonya Hutsell (magna cum laude), Brittney Jones; Imboden: Amanda Lee; Powhatan: Amber Akins; Ravenden: Jennifer Dail; Walnut Ridge: Sean Collier, Hollyann Crum, Heath Evans, Terry Henderson, Tami Melton, Conna Strong, Stephen Watson (summa cum laude).

Lonoke County - Cabot: Sarah Branscum, Michael Endsley.

Monroe County - Brinkley: Mary Kathryn Overcash.

Poinsett County - Trumann: Jessica Byrd, Andrea Pankey.

Pope County - Hector: Melissa Mewborn (cum laude).

Pulaski County - Jacksonville: Sam Rogers (summa cum laude); North Little Rock: Suzanne Denton (magna cum laude).

Randolph County - Pocahontas: Amanda Bagwell, Andrea Beasley, Andrea Beaver (cum laude), Robert Counts, Erica Dunlap, Kassandra Ivy, Michelle Kercheval (cum laude), Brandon Taylor.

Saline Conty - Benton: Katie Cobb.

Sharp County - Ash Flat: Lily Tompkins; Cherokee Village: Jeremy Hansen (magna cum laude); Evening Shade: Wes Sharp; Highland: Ashley Huth (summa cum laude); Williford: Kimberly Wells.

Washington County - Springdale: Jason Burnett; West Fork: Abby Vargas.

White County - Bald Knob: Treasure King.

MARYLAND

Clinton: Rachel Willingham.

MISSISSIPPI

Olive Branch: Jacob Guenrich (summa cum laude).

NORTH CAROLINA

Charlotte: Rachel Leach.

TENNESSEE

Memphis: Seth Terry.

 

ARKANSAS

Back to News Listing