QUICK LINKS

 
 
 
 
Home » WBC News

WBC Announces 2013 Graduates

5/9/2013

Williams Baptist College awarded degrees to 111 graduates during its 2013 baccalaureate and commencement exercises Saturday, May 4.

A crowd of over 1,000 filled WBC’s Southerland-Mabee Center for the ceremony. Dr. Gary Hollingsworth, pastor of Immanuel Baptist Church in Little Rock, Ark., was honored as the 2013 Distinguished Baptist Minister, and he then delivered the address to graduates.

Honor graduates were recognized as being cum laude (3.5-3.69 cumulative grade point average), magna cum laude (3.7-3.84 GPA) or summa cum laude (3.85-4.0 GPA).

Williams is a four-year, liberal arts college at Walnut Ridge.  WBC graduates, listed by state, included:

Arkansas

Baxter County - Mountain Home: Haley Wilhite.

Benton County - Maysville: Hollyann Walker (Cum Laude); Pea Ridge: Natalie Galucki, Patrick McMahon, Brittany Morgan.

Boone County - Alpena: Emily K. Smith (Cum Laude).

Clay County - Corning: Kyle Harvey, Lindsey Williams.

Cleburne County - Concord: Kindalh Mayfield (Cum Laude).

Craighead County - Bono: Ethan Clark, Cambra Walker (Summa Cum Laude); Jonesboro: Jason Belcher (Cum Laude), Kelsey Elrod (Summa Cum Laude), Tyler Herring, Francis Street.

Crittenden County - Marion: John Blackford III, Morgan Blessing, Bobby Wheeler, Jr.

Cross County - Wynne: Christina Eoff.

Faulkner County - Conway: Anna Hayden (Cum Laude), Jonathan Pucik.

Fulton County - Mammoth Spring: Stacey Callahan; Salem: Eric Busby.

Greene County - Delaplaine: Charles Stormes; Marmaduke: Justin Ramer; Paragould: Amanda Burchfield, Tasha Craft (Magna Cum Laude), Katie Harter, Josh Jordan, Morgan Law, Caleb Livingston, Amber Risner (Cum Laude), David Tucker, Alan Williams, Tyler Williams.

Hot Spring County - Bonnerdale: Matthew Schweri.

Howard County - Nashville: Jase Childers (Cum Laude).

Independence County - Batesville: Jason Tulberg.

Izard County - Franklin: Charlene Smith (Cum Laude).

Jackson County - Swifton: Candace Kriebel.

Jefferson County - Pine Bluff: Jessica Howington.

Lawrence County - Hoxie: Hillary Henderson, Janna Henderson, Blaine Liscomb; Imboden: April Morgan (Cum Laude), Kendra Woodard (Summa Cum Laude); Powhatan: Jessica Wheeless; Walnut Ridge: Jessica Baldwin, Jamie Hayden, Katharine Lee, Christopher Richardson (Cum Laude), Hannah Roach, Grant C. Smith (Summa Cum Laude, perfect 4.0 GPA), Wendy Winston (Magna Cum Laude).

Marion County - Bull Shoals: Branden Caffoe; Yellville: Nikki McManus.

Mississippi County - Blytheville: Clint Stout; Manila: Ryan Day, Stephanie Day (Summa Cum Laude).

Perry County - Perryville: Whitney Fowler.

Pope County - Dover: Timothy D. Smith (Summa Cum Laude).

Pulaski County - Little Rock: Jennifer Pittman (Summa Cum Laude, perfect 4.0 GPA), Megan Winsor; Sherwood: Andrew Chandler, Taylor Chandler (Cum Laude).

Randolph County - Pocahontas: Tracy Ballard (Summa Cum Laude), Rachel Baltz (Cum Laude), Patrick Broadaway, Alicia Cline, Daniel Cline, Crystal Due, Amanda Emmons, April Prevo, Tammy Snyder, Dana Strickland-Dougan, Megan Weston, Kelly Wilson, Melissa Woodard; Reyno: Amanda Dillion.

Saint Francis County - Forrest City: Clint Davis (Cum Laude).

Sebastion County - Mansfield: Tarah Martin (Summa Cum Laude).

Sharp County - Cherokee Village: Karisa Hendrix (Cum Laude); Hardy: Dana Collins, Kristy Goodwin; Highland: Aaron Culver, Natalie Culver, Ashley Witt.

Van Buren County - Clinton: Tylor Standley (Cum Laude).

White County - Beebe: Laura Tucker; Searcy: Carlene Crawford, Chase Crawford.

Arizona

San Tan Valley - Ashley Vardon (Cum Laude).

Kansas 

Wichita - Spencer Templeton.

Mississippi

Hernando - Ashley Newman.

Missouri

Bernie - Marcus Massey.

Bonne Terre - Haley Motley.

Broseley - Briana Johnson. 

Fairdealing - Lindsey Hancock (Summa Cum Laude).

Oran - Wendy Eftink.

Poplar Bluff - Christopher Marcum.

New York

Brooklyn - Rashad K. Danzy.

Ohio

Beavercreek - Melissa VanScoy (Summa Cum Laude).

Oklahoma

Weleetka - Mallarie Blackford.

Tennessee

Memphis - Sabrina Bryson (Cum Laude).

Pinson - Caitlin Diggs.

Texas

Arlington - Kayla Stellato (Magna Cum Laude).

DeKalb - Candye Finigan (Cum Laude).

Pflugerville - Rebecca Schuttger (Summa Cum Laude, perfect 4.0 GPA).

Washington

Pullman - Nick Weber.

Wisconsin

Bloomington - Megan Mathre.

WBC graduates from other countries, listed by city and country, included: 

Nyeri, Kenya - Harold Owiti.

Lambare, Paraguay - Esteban Piccinini Ocampos.

Back to News Listing