QUICK LINKS

 
 
 
 
Home » WBC News

Williams Announces 2011 Graduates

5/11/2011

Williams Baptist College awarded degrees to 97 graduates during its 2011 baccalaureate and commencement exercises Saturday, May 7.

A crowd of over 1,000 filled WBC's Southerland-Mabee Center for the ceremony. Dr. Bruce Swihart, pastor of Barcelona Road Baptist Church in Hot Springs Village, Ark., was honored as the 2011 Distinguished Baptist Minister, and he then delivered the address to graduates.

Honor graduates were recognized as being cum laude (3.5-3.69 cumulative grade point average), magna cum laude (3.7-3.84 GPA) or summa cum laude (3.85-4.0 GPA).

Williams is a four-year, liberal arts college at Walnut Ridge. WBC graduates from Arkansas, listed by county, included:

Ashley County - Crossett: Rachel Carter.

Baxter County - Mountain Home: Jordan Wilhite.

Boone County - Harrison: Blake Rhein.

Carroll County - Berryville: Jorge Mojica.

Cleburne County - Heber Springs: Cash Reeves (magna cum laude).

Craighead County - Bay: Sherry Carmer (magna cum laude); Cash: Aziah Batson; Jonesboro: Brody Belk, Dustin Finch, Brooke Gage-Belk, Brad Harris, Kristi Hawkins (cum laude), Whitney-Marie Hicks, Jessica Jarrett (magna cum laude), Bill Jeffery, Jeff Rathbun, Amy Wright; Lake City: Mysti Forbs-Imler.

Crittenden County - Marion: Allison Wiggins.

Faulkner County - Conway: J.D. Cariker; Vilonia: Kim Emmons.

Fulton County - Mammoth Spring: Jodie Walsh; Viola: Makenzie Pingel (magna cum laude).

Garland County - Hot Springs: Tim Hale (magna cum laude).

Greene County - Paragould: Nikki Carpenter (cum laude), Brittney Lam, Sara Moore, Melissa Pate (magna cum laude), Casey Jo Schatzley (magna cum laude).

Independence County - Batesville: Teighlor Melton.

Izard County - Horseshoe Bend: Lauren Doty; Wiseman: Clint Meeker (magna cum laude).

Jackson County - Bradford: Kristina Blue (summa cum laude); Newport: Burton Winston; Tuckerman: Danny Adams, Jr., Amanda Dixon.

Lawrence County - Hoxie: Jessie Midgett (magna cum laude), Cody Wallis (magna cum laude); Imboden: Becky Anderson; Walnut Ridge: Ashley Doan, Heather Dickson, Pamela Emery, Cody Fort, Randall Pinkston, Jennifer Roark, Aaron Winfrey.

Lonoke County - Lonoke: Matt Miller.

Mississippi County - Manila: Jordan Wise.

Phillips County - Poplar Grove: Elizabeth Fehr, Esther Fehr.

Poinsett County - Fisher: Josh Junyor; Trumann: Charles Pankey.

Pulaski County - Jacksonville: Justin Brickell, Zane Vaughn, Casey Winstead; North Little Rock: Stacey Murphy.

Randolph County - Maynard: C.J. Blevins, Kevin Ray, Lawanda Shocklee (cum laude), Jessica Smith (cum laude); Pocahontas: Sarah Brandt (cum laude), Mike Chipman II, Cathy Clements, Jim Hurst, Jr. (Associate in Arts), Stephanie Jones (cum laude), Ashley Miller, Valerie Thielemier.

Saline County - Bauxite: Ricky Nooner; Benton: Matt Mitchell, Nicole Mitchell (magna cum laude).

Sharp County - Cave City: Jon Hodges; Hardy: Courtney Sublett; Highland: Kolby King; Poughkeepsie: Tiffany Pickett; Williford: Brenda Dupree.

Washington County - Farmington: Anna Ranz; Fayetteville: Jason Shifflett.
 

 WBC graduates from other states, listed by city, included:

CALIFORNIA

Whittier: Bret LeVier. 

MARYLAND 

Conowingo: Lindsay Kammerer (Associate in Arts). 

MISSISSIPPI 

Horn Lake: Hunter Bramlitt (summa cum laude). 

MISSOURI 

Birch Tree: Lyndsey Dudley (cum laude).

Ellsinore: David Reynolds.

Farmington: Marissa Hoehn (cum laude).

Lake Ozark: Eric Smith.

Lebanon: Caleb Dudley (cum laude).

Myrtle: Lauren Taylor.

New Melle: Sherry Hagar.

Poplar Bluff: Mary Ellen Clubb.

Sikeston: Cody Aldrich.

Steele: Chad Fisher.

Viburnum: Rebecca Knight (cum laude). 

TENNESSEE 

Union City: Jason Pate.

Jonesborough: Teresa Lee. 

TEXAS 

Montgomery: Tricia Driver (magna cum laude). 

INTERNATIONAL

WBC graduates from abroad, listed by city and country, included:

Takoradi, Ghana: Mark Yawson.

Torreon, Mexico: Hugo Guerra (magna cum laude).

Kharkov, Ukraine: Vitaliy Dymna.

 

Back to News Listing